Přivítali jsme nové dobrovolnice. V Česku budou rok

2023-01-10

Po Paule z Chorvatska a Nikovi z Gruzie dorazili do českobudějovického DDM další dobrovolníci. Respektive dobrovolnice. Ze slovenské Trnavy přijely Erika a Klaudia.

Obě se vzájemně znají a adaptace na české prostředí je pro ně maličkost. Jak Erika Deáková, tak i Klaudia Mihálková totiž v Česku hrály v minulosti softbal a navíc jsou spoluhráčky z klubu Trnava Panthers a slovenské reprezentace.

Pro DDM jsou zajímavé nejen z pohledu kroužků a táborů, ale i například z uměleckého odvětví nebo sportu. Více jak tři roky trénovaly v klubu Panthers dětské kategorie. A teď budou v DDM pomáhat do ledna 2024.

Více zajímavostí si můžete přečíst v rozhovorech…

Erika Deáková (na fotce vpravo, 21 let)

Eriko, co tě přimělo strávit rok v „cizině“ jako dobrovolník?
Bylo to na základě dřívějších zkušeností, kdy jsem trénovala děti softbal na Slovensku. Lákalo mě dobrodružství a poznání nových věcí.

Obě pocházíte z Trnavy, takže se znáte dlouho?
Ano. Jsme spoluhráčky z jednoho klubu i ze slovenské reprezentace. Navíc jsme spolu s Klaudií i trénovaly děti v Trnavě.

Co si od pobytu představuješ?
Zkušenosti do budoucna. Jsem ráda, že v DDM projdu mnoha odděleními a různými akcemi. Čeká na nás široká škála činností.

Jaká bude tvoje hlavní náplň práce dobrovolníka?
Budu se pohybovat mezi různými kroužky a dalšími akcemi nebo tábory.

Co už jsi stihla za pár dní poznat a jaké z toho máš pocity?
Zatím jsem potkala plno přátelských lidí, jsme v krásném městě. Děti na kroužcích jsou také super.

Znala jsi už někoho v Česku?
Ano, protože jsem v Česku hrála za Sezimovo Ústí. Takže hlavně ze softbalového prostředí znám hodně lidí.

Klaudia Mihálková (23)

Klaudie, a co tebe přimělo vyrazit na rok do zahraničí?
Využila jsem příležitost, která přišla. Jsem tu za účelem, abych se v určitém směru našla.

Co si tedy od pobytu představuješ?
Představuji si, že se naučím nové věci, poznám nové lidi. A hlavně, že si najdu svůj směr do budoucna. Baví mě hodně věcí a chci si utřídit, jakým směrem se dále ubírat. Mohu si vybrat například z uměleckého nebo sportovního směru. Miluji práci s dětmi a těším se na další zkušenosti. Chci poznat i novou kulturu. Celkově bych ráda poznala Česko jako celek.

Tvoje náplň dobrovolníka bude podobná, jako u Eriky?
Víceméně ano. Budu se hodně pohybovat kolem softbalu a dalších kroužků.

Co už jsi poznala?
Přivítání bylo velmi domácké a bylo to super. Město České Budějovice jsme už také trochu s Erikou poznaly a musím říct, že je nádherné. Ze softbalu vím, že v Česku ho dělají všichni více srdíčkem a jsou tu hodně energičtí lidé. Na to se těším.

Takže i ty už máš s českým prostředím zkušenosti?
Jasně, hrála jsem tu několik turnajů a zápasů. Znám poměrně hodně lidí. V Česku jsem dříve hrála za Dvůr Králové a Techniku Brno. Teď budeme hrát navíc za Žraloky Ledenice, takže další lidi budeme poznávat a těším se na to.

Zonerama Zonerama