Máme posilu z Chorvatska. Na rok přijela dobrovolnice Paula

2022-01-11

Českobudějovický Dům dětí a mládeže se na rok rozšířil o Paulu Duvnjakovou z Chorvatska. Tato sympatická čtyřiadvacetiletá dobrovolnice bude v DDM působit díky Evropskému sboru solidarity.

Paula je aktuálně v České republice necelý týden a bude působit jak na kroužících, tak i workshopech nebo akcích pro veřejnost. Kromě toho bude i hlavní správkyní instagramového účtu DDM, který se pokusí výrazně rozjet. A co na svůj pobyt prozatím říká?

Paulo, co tě přimělo strávit rok v cizině jako dobrovolník?
O aktivitě, kdy mohou mezi zeměmi jezdit různí dobrovolníci, jsem se dozvěděla doma od naší softbalové organizace. Máme tam s programem zkušenosti. Zahraniční dobrovolníky hostíme už tři roky. Hrozně se mi ten projekt líbí a chtěla jsem si ho vyzkoušet i z druhé strany.

A proč sis vybrala zrovna Českou republiku?
Sama hraji softbal a vím, že v Česku je softbal poměrně rozšířený sport. A když to šlo částečně propojit, protože DDM softbal také nabízí, nebyl důvod to nezkusit. (úsměv)

Co si od pobytu představuješ?
Z minulosti a jiných projektů mám zkušenosti s prací s dětmi. Baví mě to a přijela jsem i proto, abych si tyto zkušenosti rozšířila. Ráda bych poznala i českou kulturu. Jsem sama zvědavá, co si odnesu po roce v České republice.

Jaká bude tvoje hlavní náplň práce dobrovolnice?
Budu k dispozici kolegům na kroužcích, táborech atp. Budu se také podílet na akcích a workshopech pro veřejnost. Dále budu částečně spravovat i sociální sítě DDM. Hlavně instagramový účet, který se pokusíme výrazně rozjet.

Co už jste stihla za pár dní poznat a jaké z toho máte pocity?
V České republice nejsem poprvé, byla jsem už v Praze. Na jihu Čech jsem ale prvně. Překvapilo mě, jak jsou tady lidé milí. Když někde řeknu, že nejsem z Česka, snaží se mi všichni pomoci. I když nemluví anglicky. Pomohl mi například už i policista, který mě nasměroval správným směrem, když jsem nevěděla, kudy jít. To mě příjemně překvapilo.

Znala jste už někoho v Česku?
Ano, pár lidí jsem už znala z dřívější doby. Například v roce 2017 byla u nás v Záhřebu na výměnném sportovním pobytu ředitelka DDM Hanka Korčáková, kde jsme se viděli poprvé. Z té doby znám i dalších pár lidí ze softbalu. Určitě se s nimi občas budu potkávat.

Co čeština? Jak se ti líbí?
Výhoda je, že v různých slovíčkách si je chorvatština a čeština podobná. Na druhou stranu je to ale pořád úplně jiný jazyk. Některá slova už chytám, ale když mluví Češi plynulou češtinou, tak nerozumím.

Zonerama Zonerama