Máme pátého dobrovolníka. Z Chorvatska přijel Luka Rilović

2024-01-16

Pětadvacetiletý sympaťák Luka Rilović z chorvatského Záhřebu střídá v dobrovolnické roli v DDM slovenské duo Erika Deáková a Klaudia Mihálková. V Česku bude působit rok. Co říká po svém nástupu do DDM?

Luko, co tě přivedlo na myšlenku vyrazit na rok do zahraničí přes dobrovolnický program Evropské unie?
Není to poprvé, co jsem takto vyrazil mimo domov. Měl jsem v minulosti už možnost strávit nějakou dobu ve Spojených státech amerických. To mě nadchlo a zjistil jsem, že rád poznávám nové kultury, lidi a místa. Proto jsem hledal novou možnost a jsem rád, že vyšla Česká republika.

Co si tedy od pobytu představuješ?
Rád bych se co nejvíce naučil místní jazyk, dále rád získám co nejvíc zkušeností z České republiky, které následně využiji pro svoji další kariéru nebo i následný život po tomto projektu.

Představ tvoji náplň dobrovolníka.
Budu pomáhat na dílčích projektech v DDM a budu pomáhat i na všech odděleních, kroužcích a akcích.

Co už jsi poznal?
Zhruba před sedmi lety jsem byl v Česku poprvé a od té doby jsem ho navštívil několikrát. Byl jsem například v Českých Budějovicích, Táboře, Sezimově Ústí nebo v Praze. Takže se dá říct, že nejdu do úplně neznámého prostředí. Těším se na to. Z Českých Budějovic si pamatuji mimo jiné krásné Masné krámy, náměstí a celkově pěknou krajinu v okolí.

Můžeš vypíchnout, co nejvíce ti z minulých pobytů utkvělo v paměti?
Určitě to bude hlavní město Praha. A konkrétně Hradčany nebo Petřín. Krásná byla také Letenská pláň, vedle které sídlí AC Sparta Praha.

Prozradíš, co jinak děláš v Chorvatsku?
V Rijece studuji filozofickou fakultu, obor historie.

Pozn.: Českobudějovické DDM vítá do svých řad během tří let již pátého dobrovolníka. Před Lukou působili v DDM dobrovolníci z Chorvatska, Slovenska a Gruzie.

Zonerama Zonerama